An official website of the United States government
Here's how you know
A .mil website belongs to an official U.S. Department of Defense organization in the United States.
A lock (lock ) or https:// means you’ve safely connected to the .mil website. Share sensitive information only on official, secure websites.

CDR Scott E. Welles

Commanding Officer, Tactical Air Control Squadron TWELVE (TACRON 12)

04 August 2022
Commander Scott E. Welles
Commander Scott E. Welles
Commander Scott E. Welles
Commander Scott E. Welles
Commander Scott E. Welles
Photo By: CNSP
VIRIN: 220804-N-N0831-0001
A native of Wilmette, IL, Commander Welles graduated from the University of Colorado at Boulder in 2003 with a Bachelor of Arts in Spanish.  CDR Welles commissioned through the NROTC Program and was designated a Naval Aviator in March 2006, after which he reported to the VFA‑125 “ROUGH RAIDERS” at NAS Lemoore, CA, for pilot training in the F/A‑18 Hornet.

CDR Welles reported to the VFA-83 “RAMPAGERS” in December 2006, and deployed twice aboard USS DWIGHT D. EISENHOWER (CVN 69) in support of Operations ENDURING FREEDOM and IRAQI FREEDOM.  He was selected by CSFWL as the 2009 CAPT Michael Scott Speicher Pilot of the Year, and was also selected by CNAL as the 2009 National Order of the Daedalions Exceptional Pilot of the Year.

In April 2010, he reported to the VX-9 “VAMPIRES” at NAWS China Lake, CA, where he served as an Operational Test Director.  He was awarded the 2012 Department of the Navy Test and Evaluation Aspiring Tester Award for his work on the Advanced Anti-Radiation Guided Missile program.  While at VX-9, he graduated from the Naval Postgraduate School with an Executive Master of Business Administration in April 2013.

In May 2013, he reported to CVW-3 “BATTLE AXE” as Strike Operations Officer, and promptly deployed aboard USS HARRY S. TRUMAN (CVN 75) in support of Operation ENDURING FREEDOM.  Following his tour at CVW 3, he attended the U.S. Army Command and General Staff College in Leavenworth, KS, where he was an honor graduate in 2015.

In October 2015, he joined the VFA-37 “RAGIN’ BULLS” as a Department Head, where he served as Safety Officer, Maintenance Officer, and Operations Officer.  He deployed with the “RAGIN’ BULLS” in January 2017 aboard USS GEORGE H.W. BUSH (CVN 77) in support of Operation INHERENT RESOLVE.

In March 2018 he reported to NATO Headquarters Supreme Allied Commander Transformation in Norfolk, VA as a staff officer in the Training and Exercises branch.  There he served as an exercise programmer for NATO’s major joint exercise program.

CDR Welles reported to TACRON 12 as Executive Officer in May 2021, and deployed as the Detachment THREE Officer-In-Charge aboard USS AMERICA (LHA 6) for Patrol 21.2, in support of Commander, U.S. 7th Fleet tasking. He assumed command of TACRON 12 in August 2022.

CDR Welles has accumulated more than 2,000 flight hours and 440 carrier arrested landings.  His personal awards include the Defense Meritorious Service Medal, Strike/Flight Air Medal (4 awards), Navy Commendation Medal (3 awards), and Navy Achievement Medal (3 awards), along with various unit, service and campaign awards.


 

Tags:

TACRON 12 CO
Guidance-Card-Icon Dept-Exclusive-Card-Icon